עמדות טעינה מנוהלות ומערכת ניהול עומסים

עמדת טעינה מנוהלת היא עמדה חכמה המאפשרת לרכב החשמלי ולעמדת הטעינה לחלוק נתונים עם מערכת מחשוב ששולטת ומתפעלת את הטעינה בנכס (מערכת ניהול הטעינה).

לצורך ניהול העומסים קיימות מערכות מחשוב שמטרתן בין היתר לנהל את עומסי החשמל על לוח החשמל ולמנוע את קריסת החשמל במקרה בו משתמשים רבים ינסו לטעון את הרכב בו זמנית.

מערכת ניהול הטעינה היא מערכת מחשב בענן שבודקת בכל שלב נתון את זמינות החשמל הפנוי בנכס, מעבר לשימושים הרגילים, ומקצה את החשמל הפנוי לטעינת הרכבים המחוברים לטעינה בכל רגע נתון.

גם אם יחוברו מספר רב של רכבים ולא יהיה עבור כולם מספיק חשמל פנוי, המערכת תבחן את צרכי הטעינה של כל רכב ותדאג להקצות לו את החשמל לטעינת הסוללה, בהתאם לתיעדופים שהוגדרו במערכת הטעינה. בכל שלב נתון לא תאפשר יצירת עומס על לוח החשמל.

עמדת טעינה מנוהלת מאפשרת למערכת ניהול העומסים לנטר, לנהל, לווסת ולהגביל את השימוש על מנת לייעל את צריכת האנרגיה.

בכך לא נגמרים תפקידיה של מערכת ניהול הטעינה. בנוסף לניהול העומסים ומיקסום השימוש בחשמל הפנוי, המערכת מאפשרת טעינה בתעריפי שפל של חברת חשמל, בבתים בהם מותקן מונה תעו”ז.

שעת השפל לפי מונה תעו”ז היא החל מ – 22:00 ועל כן, אם הלקוח לא חייב טעינה מיידית, המערכת תכניס את הרכב לטעינה החל משעה 22:00 גם אם שקע הטעינה הוכנס לרכב לפני.

מערכת הניהול הנה מערכת הפועלת בענן וכל משתמש שרכש והתקין עמדה מנוהלת מקבל גישה לאפליקציה. באפליקציה הוא יקבל את כל היסטוריית הטעינה שלו, סכום הטעינה בהתאם לתעריפי חברת חשמל ועוד.

עמדה מנוהלת חייבת התחברות של מזמין העמדה לשירות. המידע הנדרש הוא שם מלא, כתובת, ת.ז., טלפון, כתובת מייל ופרטי כרטיס אשראי לצורך חיוב בעבור השימוש בטעינה.

החברה מנהלת את כל מערך הטעינה עבור המשתמשים והניהול כרוך בעלות קבועה של 35 ₪ לחודש ועמלת שימוש של 20 אג’ בגין כל קילווט שנטען.

החברה מנהלת עבור בעלי הנכס את השימוש בחשמל ומעבירה לבעלי הנכס באופן אוטומטי את התשלום עבור השימוש בחשמל על פי הצריכה בפועל באותו חודש.

כל משתמש שהתחבר לשירותי החברה מקבל בסוף החודש למייל פירוט טעינות במהלך החודש וחשבונית מס בהתאם לתעריפי חברת חשמל והעלויות הנוספות שצויינו לעיל.

ניתן להתקין גם עמדות שישמשו משתמשים מזדמנים – כמו בחניונים. קביעת החיוב לקילווט יקבע על ידי בעלי הנכס. התקנה של עמדה שכזו היא מקור הכנסה לכל דבר ועיניין.

מחיר עמדת טעינה מנוהלת

מחירה של עמדה מנוהלת יקרים בכ – 20% ממחירה של עמדה ביתית וזאת מאחר שהיא כוללת טכנולוגיה שהותקנה בה (OCPP) כדי לאפשר את השליטה בעמדה על ידי מערכת הניהול.

הרחבת תשתית החשמל

על פי רוב ונכון למצב כיום בשוק לא נדרש מלכתחילה להרחיב את תשתית החשמל בנכס, אך אין כל ספק כי עם חדירת הרכבים החשמליים יגיע השלב בו החשמל הקיים בנכס לא יספיק לכל הרכבים. מערכת הניהול אולי תדחה את הקץ אך לא תמנע את הצורך בהרחבת תשתית החשמל.

הרחבת תשתית החשמל היא הוצאה לא מבוטלת. עלות זו מתחלקת על פי רוב בין כל דיירי הנכס ומחייבת החלטה באסיפת הדיירים.

יתרונות מערכת הניהול

  1. מונעת עומס על לוח החשמל.
  2. מחלקת את החשמל באופן שווה בין כל המשתמשים.
  3. מספקת דוחות מסודרים לכל משתמש על השימוש בפועל.
  4. מנפיקה חשבונית מס ירוקה על השימוש – מוכר ברשויות המס.
  5. מאפשרת ניהול מרחוק של תקלות.
  6. לומדת את צרכי השימוש של המשתמששים ומסוגלת להתאים את הטעינה לכל משתמש.    
Share

תפריט נגישות